EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Таня Сапунджиева: Искам да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията

Д-р Таня Сапунджиева: Искам да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията Д-р Таня Сапунджиева: Искам да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията Д-р Таня Сапунджиева: Искам да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията
Д-р Таня Сапунджиева: Искам да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията

Здраве.Нет

21.01.2024г.

 

Д-р Таня Сапунджиева е ревматолог в УМБАЛ „Пълмед“. Завършва медицина през 2014 г. в МУ - Пловдив с пълно отличие и получава наградата „Златен Хипократ“ на випуска.

Две години след това печели конкурс и е назначена като редовен докторант към университета.

През февруари 2020 г. успешно защитава дисертационен труд на тема „Мускулно-скелетна ехография“ и придобива образователна и научна степен „доктор“, (д.м.).

През декември 2020 г. придобива специалност по ревматология.

Притежава сертификат за най-високо ниво на компетентност по мускулно-скелетна ехография към Европейското сдружение по ревматология. Преподавател е на студенти по медицина в МУ– Пловдив.


Д-р Сапунджиева, с какво Ви привлече лекарската професия? Изиграха ли роля за този Ваш избор семейната и училищната среда?

Винаги съм обичала да изследвам в детайли всяко нещо – кукли, животни, обичам и да чета много. Когато бях малка, бях изключително впечатлена от спокойствието и приятелското отношение на личната ми лекарка. Докато чаках дълго за преглед пред нейния кабинет, виждах как децата, които плачеха преди да влязат в кабинета, след това излизаха спокойни и усмихнати. Хареса ми как отношението на лекарката ги караше да се чувстват добре и да оздравеят по-бързо. Така реших, че искам, когато порасна, да мога да бъда полезна, да подобрявам емоционалното и физическото състояние на хората към по-добро.

Да, семейството също изигра роля в решението ми да стана лекар. Израснала съм сред лекари, които са ми били като пример за подражание.

 

Как решихте да се посветите на ревматологията?

Ревматологията е една от най-новите медицински специалности, като едва отскоро в България съществува като отделна медицинска специалност. Като нова специалност, тя предоставя широко поле за научноизследователска дейност, към която имам особен интерес.

 

Кои са Вашите учители в специалността?

На първо място е баща ми – д-р Любомир Сапунджиев. Като ревматолог с огромен практически опит, заслужил любовта и признанието на много пациенти, той винаги ми е служил за пример както по отношение на практическата част на специалността, така и като всеотдайност, отношение към пациента и искрен интерес за доброто на болния.

Впоследствие, след като спечелих конкурс и бях назначена като редовен докторант към Ревматологична клиника на УМБАЛ “Каспела“, най-добрите ми учители са били проф. Анастас Баталов – моят научен ръководител, и доц. Росица Каралилова. Проф. Баталов ми помагаше през цялото време на научната работа, като ми даваше ценни насоки и ми предаваше своя опит в мускулно-скелетната ултрасонография.

Доц. Каралилова, моят пряк учител, един изключителен специалист, ме научи не само на практическата работа като ревматолог, но ми помогна и в научноизследователската работа, като запали още повече моя интерес към ставната ехография.

Ще спомена и д-р Пламен Тодоров, прекрасен специалист и един от най-добрите ставни ехографисти в страната, който до момента е пример за мен. Винаги се консултирам с него при трудни диагностични казуси.

 

Още съвсем в началото на професионалния Ви път имате успешно защитен дисертационен труд за ехографията като метод на изследване на мускулно-скелетната система. Защо избрахте тази тема?

Мускулно-скелетната ултрасонография е съвременна образна методика, която през последните години навлезе широко в ревматологията и се утвърди като метод с доказана стойност в диагностиката, мониторирането на отговора на терапия, извършването на манипулации под ултразвуков контрол. Тя има редица предимства в сравнение със златния стандарт – конвенционалната рентгенография, като например липсата на йонизираща радиация, по-ниска цена, лесна поддръжка, възпроизведимост, и заедно с това се приема добре от пациентите.

Образът се получава в реално време, установяват се болестните отклонения в ставите, мускулите, сухожилията, нервите, които не са доловими по време на обикновения преглед.

Тази методика дава възможност за изследване на голям брой структури за кратко време, позволява динамично изследване по време на движение на ставите и сухожилията и оглеждане на зоната на интерес от много равнини. Също така нейното приложение подобрява ефективността на ставните и периставните манипулации.


Какви са амбициите Ви за професионално развитие в бъдеще?

Винаги съм обичала да преподавам. През февруари 2023 г. след като спечелих на конкурс, станах асистент към Катедра по пропедевтика на вътрешните болести на МУ - Пловдив. Водя упражнения по вътрешни болести и ревматология на англоезични студенти по медицина в трети курс. Освен с лекарската професия, смятам да се занимавам активно и с научноизследователска дейност в университета, да участвам в национални и международни проекти и да водя курсове по мускулно-скелетна ултрасонография в страната и чужбина.


В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време, какво Ви носи най-голяма радост в миговете на отпускане и почивка?

Обичам да прекарвам свободното си време с двете ми деца, да сме сред природата, да пътуваме.


Кои етични принципи се стараете да съблюдавате в общуването си с колеги и пациенти?

 Вярвам, че най-важното нещо в живота на всеки човек, е да се старае винаги да бъде човечен, да се опита да разбере гледната точка на другия, да даде всичко от себе си, да помогне с каквото може и винаги да пази достойнството и личния избор на човека отсреща. Винаги съм се старала да изслушвам спокойно хората, да се поставя на тяхно място, за да разбера тяхната гледна точка по-добре и да бъда освен лекар-колега и приятел. Старая се всяко решение за лечение да бъде взето съвместно с пациента, след подробно обсъждане на възможните терапевтични стратегии, да взема предвид личните предпочитания на пациента, като, естествено, се основавам на общоприетите и утвърдени стандарти за лечение.


Какво си пожелавате в личен и професионален план в началото на новата година?

В личен план си пожелавам всички от семейството ми да са здрави и децата ми да имат прекрасно детство. В професионален план бих искала да стартирам проект във връзка с мускулно-скелетната ултрасонография, да участвам в Международния конгрес по ревматология във Виена, да завърша успешно първата си година като асистент в Медицински университет - Пловдив, и да вдъхновя студентите си да обичат медицината и ревматологията.